Gündem

Erdoğan Müftü Nikahında Kararlı: ‘İsteseniz de İstemeseniz de Meclis’ten Geçecek’

Tartışma yaratan müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi tasarısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemindeydi. Müftünün de de belediye başkanı ve nikah memuru gibi kamu görevlisi olduğunu söyleyen Erdoğan, tasarıyı eleştirenlere, “Şimdi çıkıyorlar, tencere tava aynı hava. Meydanlara çıkıp bu tür nikah istemiyorlarmış. Tövbe, tövbe. İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis’ten geçecek” sözleriyle yüklendi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın gündeminde müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarı da vardı. Erdoğan’ın konuyla ilgili konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Müftü de belediye başkanı ve nikah memuru gibi kamı görevlisi” “Müftü de belediye başkanı ve nikah memuru gibi kamı görevlisi”

“Allah aşkına şu anda nikahları kim kıyıyor? Kamu görevlisi olan belediye başkanı veya nikah memuru. Ta köylerdeki muhtarlara kadar bu nikahları kıyabiliyorlar mı? Hatta tahsili mahsili olmayanlar da var. Peki müftü kim? Arkadaşlar o da bir devlet memuru. Bunların da kahir ekseriyeti üniversite mezunu.

Yahu düşünebiliyor musunuz? Bizim kendi değerlerimizde inancımızın mensubu olarak bizim vatandaşlarımızın kahir ekseriyeti resmi nikah kıyıldığı zaman onunla yetinmiyor. Bir de ne yapıyor? Kayıt dışı gidiyor hoca efendiye bir nikah da orada kıydırıyor. Bu böyledir. Ama Kılıçdaroğlu ne yaptı bilemem.

“Müslümanların inancı gereği bu adımların atılması lazım”

Laikliğe aykırı diyor. Batıda kilise bu işi yapıyor mu? Bizde niye laikliğe aykırı olsun. Laiklik denen kavramı bunlar bilmiyor. Hiçbir zaman kişiler laik olmaz, devlet laiktir. Müslümanların inancı gereği olarak da bu adımı atmak gerekiyor. Eğer ben nikahın bizim değerlerimizde, dinimizde nasıl olduğunu anlatmaya kalksam onlar zaten hiç anlamaz da onlara girmeyeceğim.

Şimdi çıkıyorlar, tencere tava aynı hava. Meydanlara çıkıp bu tür nikah istemiyorlarmış. Tövbe, tövbe. İsteseniz de istemeseniz de bu Meclis’ten geçecek. Biz kayıt dışı nikah değil, kayıt altında nikah. Asıl kayıt dışılıkları bu kaldıracak.

“Batıda laikliği zedelemeyen niçin Türkiye’de zedelesin?”

Neymiş? Çocuk yaşta… Bırak, ne alakası var? Bu işte onu tamimiyle onu ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır. Çok daha enteresanını söyleyeceğim, senin memurların lafını o Anadolu’daki genç dinlemez ama bir hoca efendinin lafını o kız da erkek de dinler. Buradaki ben inanıyorum bu iş çok daha idael şekle dönüşecek. Kıyılan nikahlarıyla ilgili belgeler nüfusu müdürlüğüne gönderiyor. Batı ülkelerinde din adamlarının nikah kıymasından rahatsız olan birni duydunuz mu? Batıda laikliği zedelemeyen niçin Türkiye’de zedelesin?

Eyvallah yani burada illa filanca caminin imamına git, filanca müftüye git. Orada nikahın kıyılsın diye bir şey yok. İstersen bekle belediyeyi, ne zaman tarih veriyorsa orada kıydırırsın.”

Erdoğan’ın sözleri sosyal medyanın da gündeminde…

Seçim meydanlarında bolca sözü edilen idam cezasından neden hiç söz etmiyorlar? Müftü nikahı gündemi, halkı din ile aldatmaktan ibarettir.

— Dr.İsmail Çetin (@drismailcetin) 13 Ekim 2017

İstesek de istemesek de müftü nikahı meclisten geçecekmiş.. İsteyip istememe hakkımız var en azından, ileri demokrasi muazzam bi şey ya…

— Kartalizma (@QuateLLe) 13 Ekim 2017

“Yeni MTV İsteseniz de istemeseniz de Meclis’ten geçecek” gerçi bu müftü nikahı için denmişti ama başını değiştirirseniz yeni Türkiye oluyor

— Oğuz DUYMAZ (@OgzDymz) 13 Ekim 2017

Demokrasi isteseniz de, istemeseniz de dayatması değildir, aksine toplumun %10 dahi istemiyorsa karar ciddi bir şekilde gözden geçirilir.

— ali yıldırım (@_aliyld_) 13 Ekim 2017

Kaynak: Onedio

Haberin Devamı