Finans

Ethereum’un Büyük Güncellemesi Beklendiği Kadar Düzgün Olmayacak

Ufukta sorunlar var! Ethereum’un bir sonraki büyük güncellemesi beklendiği kadar düzgün olmayacak gibi görünüyor.

Birleşik Krallık bazlı Parity Technologies şirketi tarafından hazırlanan Parity yazılımı, Ethereum ağının % 25 ’ini destekliyor. Ancak hala beklenen büyük Ethereum güncellemesi için gereken protokol değişikliklerini yayınlamaları bekleniyor. Pazar günü olması beklenen hardfork için, diğer firmaların yazılım güncellemeleri çoktan yayınlanmış, fakat Parity Technologies kendine düşen güncellemeleri yapmakta gecikmiş gibi görünüyor.

Şimdilik bu büyük bir sorun olmasa da, gecikmeden dolayı bazı sorunlar doğabilir. Bunun nedeni ise, Ethereum üzerinde başarılı bir hardfork gerçekleştirmek için, bütün ağ noktalarının, kendilerine ayrılan blok sayısına oranla güncellenmiş olması gerekmesi.

Önceden belirlenen blok sayısına ulaşıldığında, bu güncellemeler bütün ağ üzerinde otomatik olarak yapılıyor. Tabii ki eğer yazılımın tamamı düzgün çalışıyorsa…

Yoğunlaşılması gereken başka bir konu da, Parity’in geçen hafta yayınladığı iki Byzantium güncellemesi. Güncellemeler yayınlanmış olsa da her ikisinde de bir “ uyuşmazlık ” hatası görülmüş. Bu da, Parity’in geliştirdiği ağın, Ethereum ağının geri kalanıyla iletişim halinde olamaması ve blok zincirinin istenmeyen bir şekilde ayrılması demek. Son bilgilere bakılacak olursa Parity geliştiricileri herhangi bir gecikme olmaması için oldukça sıkı çalışıyor.

Ether Nodes’a göre, Parity kullanıcılarının % 17 ’si hatalı bir Byzantium sürümü kullanıyor. Keşke bununla kalıyor diyebilsek: Kullanıcıların % 80 ’i daha yayınlanan güncellemeleri yapmamış bile. Eğer Byzantium yayınlanma tarihi gecikirse büyük bir kartopu etkisiyle daha da çok sorun doğabilir.

CoinDesk’e konuşan Byzantium güncelleme yöneticisi Hudson Jameson , yeni Parity güncellemesinin “ ona denildiğine göre çok yakında yayınlanacağını ” söyledi.

Kaynak: Koin Bülteni

Haberin Devamı