Finans

Hindistan’da Bitcoin Düzenlemeleri “Yapım Aşamasında”

Kripto paraların yasal olarak düzenlemesiyle ilgili detaylı yorum vermekten kaçınan Hindistan, yalnızca resmi planların “devam ettiğini” onayladı.

Yerel haber kaynağı Economic Times‘a göre, bugün Kalküta’da bir etkinlikte konuşan Hindistan Rezerv Bankası Vekil Yöneticisi NS Vishwanathan :

“Hala daha yapım aşamasında olan bir politikayla ilgili yorum yapamam” açıklamasında bulundu.

Ağustos ayında Hindistan’da kripto paraların düzenlenmesiyle ilgili taslak önergeler oluşmaya başlamıştı. Bu önergeler, bizzat Hint hükümeti tarafından nisan ayında bu konuyu araştırması üzerine oluşturulmuş bir heyet tarafından hazırlandı.

Ülkenin başbakanı Narendra Modi 2016 Kasım’ında nakit parayla ilgili tartışmalı reformlar gerçekleştirdiğinden beri, kripto para yatırımı ve ticareti Hindistan’da epey popüler hale gelmiş durumda.

Dash Core CEO’su Ryan Taylor bu haftanın başlarında şu açıklamada bulundu:

“Dünya genelinde, ekonomik özgürlük için alınan önlemlerle ekonomik başarısı arasında bir bağlantı vardır. Hindistan’ın, ülkede dolaşan paranın çok büyük bir kısmını aniden yasaklamasıyla birlikte bu bağlantı zedelenmişti. Buna karşıt olarak dijital paralar, dünyanın herhangi bir yerinden kişiden-kişiye şekilde özgürce ulaştırılabilir. Dijital paraların bu özelliği, Hindistan gibi çok katı mali kısıtlamalar yaşayan bir ülkenin ekonomisinde oldukça olumlu bir etki yaratabilir.”

Hintliler’in en çok kullandığı ödeme metodu nakit parayken, hükümetin tüm ödemeleri dijital hale getirmek için gösterdiği agresif tutum halk tarafından çok ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Ryan Taylor:

“Dijital para birimlerinin Rupi’nin (Hint parası) yerini yakın zamanda alabileceğini sanmıyorum. Ama nakit paranın işlevsiz hale getirilmesinin, tüketiciler ve iş yerlerini ihtiyaçlarını karşılamak için dijital para kullanmaya sürükleyeceği de gayet açık.”

Kaynak: Koin Bülteni

Haberin Devamı