Dergi

KUVVET KAZANDIRAN TAKTİKLER

Daha önce hiç duymadığınız bu dışsal talimatlarla, bildiğiniz hareketlerin bambaşka faydalarını keşfedeceksiniz.

FARKLI TALİMATLAR

Hareketleri yapmanızı sağlayan iki etken vardır: içsel talimatlar ve dışsal talimatlar. İçsel talimatlar vücudunuzun organlarına odaklanışınız ve hareketi nasıl yapacağınız ile ilgilidir. Aynı zamanda çoğu antrenörün de başvurduğu yoldur. Eğer deadlift yapıyorsanız, antrenörünüzden çoğunlukla şu içsel talimatları duyarsınız: Sırtını ger! Kalçanı tepeye kadar yükselt. Dizlerini ileriye it. Karın kaslarını sık.

Bunlar yanlış değil elbette. Ancak biraz kafa karıştırıyor. Mesela karın kaslarınızı nasıl sıkacaksınız? İçinize mi çekeceksiniz? Yoksa nefesinizi mi vereceksiniz? Yoksa ikisini birden mi yapacaksınız? Birine kalçalarını yükselt dediğinizde o kişi yükseltme teriminin ağırlık kaldırma ile ilişkisini bilmiyorsa, bu talimat hiçbir işine yaramaz. Sizin dediğiniz o kişiye tamamen farklı bir dil gibi gelecektir.

İşte dışsal talimatlar da tam olarak burada devreye giriyor. Dışsal talimatlar dikkatinizi vücudunuzun dışına vererek direkt olarak sonuca ulaşmanızı sağlar. Tekrar deadlift örneğini ele alacak olursak; kişiye “halteri parçalayacakmışgibi tut” dendiğinde kişi nasıl tutacağını anlayacak ve halteri daha sert tutacaktır. “Zeminde ayak izini çıkar” dendiğinde o kişi yere daha sağlam basması gerektiğini anlayacaktır. Kişisel antrenör Armi Legge’nin yaptığı son araştırmaya göre, dışsal talimatlara odaklanmak motor öğrenmeyi, kuvveti, koordinasyonu geliştirirken; aynı zamanda birçok aktivitedeki performansı ve beceri seviyesini artırıyor. Şimdi siz de bu talimatlara uyarak haftalık antrenman rutininizde daha fazla ağırlık kaldırın.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kaynak: Men’s Health Türkiye

Haberin Devamı