Teknoloji

Nokia küllerinden yeniden doğdu! – Teknoloji Haberleri

2000’li yılların başında büyük başarı gösteren Nokia, HMD Global tarafından üretilen hem akıllı telefon hem de cep telefonları ile tekrar dirilmiş durumda. İlk telefonlarını Şubat 2017 tarihinde Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde tanıtan şirket, milyonlarca telefon satma başarısı gösterdi.

Nokia ilk yılında 10 milyondan fazla satabilir!

HMD Global Pazarlama Müdürü Pekka Rentala, Eylül ayında milyonlarca akıllı telefon ve 10 milyonlarca cep telefonu sattıklarını açıklamıştı. Şimdi ise IDC, Nokia telefonların oldukça iyi bir satış başarısı gösterdiğini onaylamış durumda.

IDC, markanın şimdiden Finlandiya’da 5. sıraya geldiğini ve küresel pazar payı olarak yüzde 0.4’e sahip olduğunu belirtiyor. Nokia akıllı telefon satışlarının yılın ilk yarısında 1.5 milyona ulaştığı da bilgiler arasında yer alıyor.

Analist Tomi Ahonen ise satışlar anlamında şu rakamları paylaşıyor:

Çeyrek (Sadece Çin) satışları0.1 milyon (IDC hesaplaması)
Çeyrek (Sadece Haziran) dünya lansmanı1.4 milyon (IDC hesaplaması)
Çeyrek (Küresel, 3 ay) yaklaşık2.5 milyon (TomiAhonen Consulting tahmini)
Çeyrek (Yılbaşı – 2 yeni model sonrası)3.5 milyon (TomiAhonen Consulting ön tahmin)

Ahonen, şirketin şimdiye kadar 4 milyon akıllı telefon sattığını ve güçlü bir Yılbaşı çeyreğinin de önünde olduğunu ifade ediyor. Satış rakamları açısından geleneksel olarak daha zayıf olan önümüzdeki çeyreği de hesaba katan analist, şirketin 1 yılda 10 milyon telefon satma yolunda olduğunu düşünüyor.

:: Şirketin geleceği konusunda sizin tahminleriniz neler?

Kaynak: ShiftDelete.Net

Haberin Devamı