Finans

Türkiye’deki girişimlere 9 ayda 57 milyon dolar yatırım yapıldı

2017’nin ilk 9 ayında Türkiye’deki girişimlere yapılan yatırımlar yüzde 12 arttı ve 57 milyon doları buldu. Bu dönemde 91 girişim yatırım çekerken, temmuz-eylül döneminde ise yatırımlar yüzde 27 düştü ve üçüncü çeyrekte 23 girişime 13 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti

Gazete Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, Türkiye’de ocak-eylül döneminde girişimlere yapılan yatırımlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 57.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Girişim ve yatırım analiz platformu Startups.Watch verilerine göre, bu dönemde 91 girişime yatırım yapılırken, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreğinde ise 23 teknoloji girişimine yapılan yatırımlar 13.1 milyon doları buldu. Açıklanan rakamlar, üçüncü çeyrek yatırımlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 düştüğünü gösteriyor.

Startups.Watch’ın açıkladığı verilerde, tohum yatırımlara ilginin ise ocak-eylül döneminde artarak devam ettiği görülüyor. Buna göre, yılın ilk 9 ayında 18 adet ön tohum yatırımı yapılırken, 61 adet tohum, 5 adet seri A, 5 adet seri B, 1 adet seri C ve 2 adet özel sermaye yatırımı gerçekleşti. Bu dönemde 17 milyon dolar ile en çok yatırımı fintech’ler alırken, en az yatırımı alan perakende teknolojileri de 1.5 milyon dolar yatırım çekti. Startups.Watch verilerinde, 2017’nin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında en çok yatırımın seyahat, siber güvenlik, nesnelerin interneti, reklamcılık, insan kaynakları ve biyoteknoloji alanındaki girişimlere yapıldığı görülüyor. Yılın üçüncü çeyreğinde, 5 adet ön tohum yatırımı gerçekleşirken, bu dönemde girişimlere 14 tohum, 2 seri A ve 1 seri B yatırım yapıldı.

“RİSKİN OLMADIĞI YERDE GELECEK DE YOKTUR”

Üçüncü çeyrek verilerinin açıklandığı ve İş Bankası’nın da destekçileri arasında bulunduğu Türkiye Girişim Ekosistemi 2017/3 etkinliğinde konuşan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, başarı için risk almanın önemini vurguladı. Doany, “Risk yoksa, gelecek de yoktur. İşler yolunda gittikçe ve kâr elde edebildikçe bunun peşinden gidin. Başka insanların size sunabileceklerinden mümkün olduğunca faydalanın” diye konuştu.

SON ÇEYREKTE 23 GİRİŞİM YATIRIM ALDI

Startups.Watch verilerine göre 2017 üçüncü çeyrekte yatırım alan Türkiye’deki tüm girişimler Appsamurai, Atar Labs, Bilemezsin, Comind Al, EpisomeBiotech, Ferge, FineDine, Garaj Sepeti, iCaked, Kodris, KolayIK, Manibux, Monument, otelz.com, Poltio, Recontact, Seyisco, Sweaters, TeamSQL, Temizlikyolda, Trendonline, Virasoft, Webgazer olarak açıklandı.

RAKİPLERİMİZİN ÖNÜNDE YER ALDIK

Girişimlerine 13 milyon dolarlık yatırım yapılan Türkiye, 2017’nin 3’üncü çeyreğinde kendi coğrafyasındaki rakip ekosistemler içinde en iyi yatırım alan ülkerden biri oldu. Bu dönemde girişimlerine 1’er milyon dolar yatırım alan Yunanistan ve Romanya, 2.5 milyon dolar ile Mısır, 3 milyon dolar ile Macaristan, 7 milyon dolar ile Polonya ve girişimlerine 10 milyon dolar yatırım yapılan Ukrayna Türkiye’nin gerisinde kalan ülkeler oldu.

ŞAMPİYON BİRLEŞİK KRALLIK

Aynı dönemde Avrupa’daki girişim sermayesi ve melek yatırım konusunda artışlar yaşandı. Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde ilginin hızla arttığı görülürken, İsveç ve Finlandiya 100 milyon dolar üstü yatırım alan altı ülkenin ikisi olarak öne çıkıyor. Söz konusu diğer ülkeler ise İrlanda, İspanya, İsviçre, Avusturya olarak açıklandı. Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa ise, tüm dünyada 2017 üçüncü çeyrek yatırımlarında 1 milyar doların üzerinde yatırım alan üç ülke oldu. Buna göre, girişimlerine 2.8 milyar dolar yatırım yapılan Birleşik Krallık, Avrupa’nın üçüncü çeyrek şampiyonu oldu.

‘ENDEAVOR GİRİŞİMLERİN DEĞERİ 1.5 MİLYAR DOLARI GEÇTİ’

Girişimci destekleme derneği Endeavor Türkiye’nin yönetim kuruluna, 5 yeni isim katıldı. Barbaros Özbugutu, Dilnişin Bayel, Ebru Dorman, İlker Koçer ve Tankut Turnaoğlu Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu’na katılan yeni isimler oldu. 30 ülkede ofisi olan derneğin faaliyetlerinin de görüşüldüğü Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından konuşma yapan Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı ve Mynet Kurucusu Emre Kurttepeli, “Bugün itibarıyla değeri 1.5 milyar doları geçen aktif Endeavor Türkiye girişimcilerinin yüzde 45’i 91 ükeye satış yapıyor ve 20’den fazla ülkede açılmış ofisleri var. Türkiye’nin geleceğini yaratacak girişimcileri bulup desteklemek istiyoruz” diye konuştu.

AKILLI ODA TERMOSTATINI 6 ÜLKEYE İHRAÇ EDECEK

Klima ve kombileri akıllandırarak, elektrik tüketiminde yüzde 40’a, doğalgaz faturalarında ise yüzde 30’a varan tasarruf sağlayan Cosa, teknolojisini dünyaya ihraç etmeye hazırlanıyor. 2014’te kurulan girişim, İspanya, İtalya, Belçika, Kazakistan, İran ve Azerbaycan’da pilot çalışmalarına başladı. Cosa’nın kurucu ortaklarından Cem Gül, “Akıllı oda termostatı, evin enerjisini cep telefonundan yönetip takip etmeye imkân tanıyor. Hanelerde enerji yönetimi alanında öncü olmayı hedefledik” dedi.

‘İNŞA EDEREK GELECEĞİ TAHMİN EDEBİLİRİZ’

Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google gelecek bilimcisi (fütürist) Thomas Frey, drone’ların ilerleyen yıllarda insanlığa daha nitelikli hizmet vereceğini belirterek, “Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak ve yüzden fazla alanda insanların hayatına değecek” dedi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlediği ‘Futuristanbul’ etkinliğinde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, “Gelecek kavramı bizler için bir gizem olmanın ötesinde bir inşa sürecine, bir tasarım çabasına dönüşmüştür. Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu da, onu inşa etmek için çalışmaktan geçer” dedi.

HELLO7, 1.4 MİLYON LİRA DEĞERLE ‘TOHUMU’ KAPTI

Melek yatırım ağı BIC Angels, Hello7’ye 1.4 milyon TL değerleme üzerinden tohum yatırım gerçekleştirdiğini duyurdu. Dil öğrenme platformu olan Hello7, kullanıcılarına her gün yedi yeni İngilizce kelime öğretiyor. Mayıs 2017’de pazara çıkan girişim, kısa zamanda 75 bin kullanıcıya ulaşmış durumda. Girişimin kurucuları Enis Çoban ve Erkin Çoban, 2017 sonuna kadar Rusça, Almanca ve İspanyolca dillerinde de hizmet vermeye başlayacaklarını belirtti. Hello7, 2018 yılında da Portekizce, Fransızca, Arapça, Japonca’yı uygulamaya taşıyacak.

İBRAHİM BODUR ANISINA SOSYAL GİRİŞİMLERE ÖDÜL

Öte yandan, Kale Grubu, kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur’un anısını yaşatmak amacıyla ‘İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’ düzenliyor. Projede birinci olan sosyal girişimci 30 bin TL’lik para ödülü ile desteklenecek.

Projeyle ilgili konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Bu projeyi, sosyal girişimlerle geleceğe taşımak ve etki alanını genişletmek en büyük isteğimiz” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk Ekonomi

Haberin Devamı